28 lipca 2012

Jakie książki jadą ze mną na wakacje?

Nawet nie wiecie jak się cieszę, że w tym roku nie musiałam przy pakowaniu wybrać dwóch książek, które zabiorę ze sobą.

Jeszcze nie wiem, jak czytnik ebooków sprawdzi się na plaży, więc biorę też dwie książki papierowe i sporo gazet, ale spędzimy dwa razy po 30 parę godzin w podróży, a poczytać można też podczas poobiedniej sjesty w pokoju ^^

Pokażę Wam teraz, co zdecydowałam się przeczytać podczas tego wyjazdu, może Was jakoś zainspiruję :)

Najpierw to, co biorę w wersji "klasycznej":

1. "Duma i uprzedzenie" - Jane Austin


Na początku dziewiętnastego stulecia każdy niezbyt zamożny ojciec córek - zwłaszcza kiedy miał ich na przykład pięć - nader często musiał zadawać sobie pytanie: kiedyż to w sąsiedztwie pojawi się jakiś odpowiedni kawaler? A kiedy się już pojawił, następowały perypetie, które Jane Austen z upodobaniem opisywała. Duma i uprzedzenie uznana została za arcydzieło w dorobku tej angielskiej pisarki, głównie dzięki zabawnym, zgoła dickensowskim opisom postaci głupich i niesympatycznych. Swoje znaczenie miały też melancholijna refleksja nad rolą pieniądza i pozycji społecznej, które decydowały o życiu młodej panny, oraz znakomity, powściągliwy styl, doskonale oddający harmonię opisywanego świata.Tę pozycję kojarzy chyba każdy ^^ Próbuję ją zmęczyć już któryś raz, mam nadzieję, że Bułgarskie słońce sprawi, że w końcu mi się uda :)

2. "Wieszać każdy może" - Andrzej Pilipiuk


Kiedy wrogie armie ścierają się koło twego domu, kiedy Zieloni Mściciele wkraczają do akcji, a potężna klątwa egipska zagraża wszystkim i wszystkiemu, pojawia się On. Nie jest super bohaterem, nadczłowiekiem, nie ratuje ludzkości w imię wyższych celów. Rozpoznacie go bez trudu. Walonki, kufajka, czapka uszanka i ten specyficzny...aromat? Najbardziej charakterystyczny bohater polskiej fantastyki. Bimbrownik, egzorcysta...po prostu Jakub Wędrowycz. Powraca w wielkim stylu!
`Wieszać każdy może`, to kolejna książka o tej kultowej postaci. W typowo `wędrowyczowskich` opowiadaniach poznacie jedną z wojennych przygód bohatera, dowiecie się kim są `Zieloni Mściciele` oraz wysłuchacie wykładu na tematy fachowe. Autor ujawni wreszcie prawdziwe imię Baby Jagi i pokaże zgubne efekty działania kaca. Po raz pierwszy okaże się również, że był ktoś, kto mógł wypić więcej niż Jakub Wędrowycz. Ale nie był człowiekiem, więc się nie liczy. A na koniec... na koniec poznacie siłę prawdziwej egipskiej klątwy.

Seria opowiadań o Jakubie Wędrowyczu - starym bimbrowniku i egzorcyście ma 6 tomów. Mi zostały do przeczytania już tylko dwa ostatnie. Uwielbiam je za maksymalnie absurdalny humor :) Niektóre z tomów miejscami robiły się nudnawe lub wtórne, zobaczymy jak będzie teraz :)

No i to co na Kundelku:

3. "Fifty shades of Gray" E. L. JamesStudentka literatury Anastasia Steele przeprowadza wywiad z młodym przedsiębiorcą Christianem Greyem. Niezwykle przystojny i błyskotliwy mężczyzna budzi w młodej dziewczynie szereg sprzecznych emocji. Fascynuje ją, onieśmiela, a nawet budzi strach. Przekonana, że ich spotkania nie należało do udanych, próbuje o nim zapomnieć – tyle że on zjawia się w sklepie, w którym Ana pracuje, i prosi o drugie spotkanie.

Młoda, niewinna dziewczyna wkrótce ze zdumieniem odkrywa, że pragnie tego mężczyzny. Że po raz pierwszy zaczyna rozumieć, czym jest pożądanie w swej najczystszej, pierwotnej postaci. Instynktownie czuje też, że nie jest w swej fascynacji osamotniona. Nie wie tylko, że Christian to człowiek opętany potrzebą sprawowania nad wszystkim kontroli i że pragnie jej na własnych warunkach…

Czy wiszący w powietrzu, pełen namiętności romans będzie początkiem końca czy obietnicą czegoś niezwykłego? Jaką tajemnicę skrywa przeszłość Christiana i jak wielką władzę mają drzemiące w nim demony.


Przyznam szczerze, że tej książki trochę się boję, zwłaszcza, że jest ona napisana na podstawie fanfictu Zmierzchu i wiele osób twierdzi, że to hard core'owy harlequin dla starszych pań, ale jestem jej bardzo ciekawa ^^


4. "Julia" Anne Fortier


Skrzyżowanie thrillera historycznego i współczesnego romansu - łącząca zagadkę a la Dan Brown z humorem i wdziękiem Zakochanego Szekspira. Młoda Amerykanka Julia dowiaduje się, że jest krewną innej, średniowiecznej Julii, pierwowzoru bohaterki Szekspira. W Sienie czeka też na nią dziwny spadek, pozostawiony przez zmarłą matkę. Podczas pobytu we Włoszech, Julia pozna rodzinną tajemnicę i prawdziwe losy swej imienniczki, stanie w obliczu śmiertelnego niebezpieczeństwa i zakocha się... Lekka, błyskotliwa, trzymająca w napięciu lektura.

Zachęciły mnie dobre recenzje :)

5. "Nowy wspaniały świat" Aldous Huxley


Nowy wspaniały świat to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą...
Nowy wspaniały świat to jedna z najsłynniejszych antyutopii w literaturze XX wieku. Przedstawiona w powieści Huxleya wizja przyszłego społeczeństwa, które osiągnęło stan całkowitego zorganizowania i zrealizowało ideał powszechnej szczęśliwości, jest wizją przerażającą. W roku 2541 (czyli w 632 roku nowej `ery Forda`) obywatele Republiki świata powstają w rezultacie sztucznego zapłodnienia i klonowania. Od niemowlęcia poddawani są wszechstronnemu psychologicznemu i biologicznemu warunkowaniu - po to, by w wieku dojrzałym stać się cząstkami kastowej społeczności, złożonej z pozbawionych wyższych uczuć ludzkich automatów. Czy ten `wspaniały świat`, w którym dominuje seks, prymitywne rozrywki, narkotyk soma, jest tylko zrodzoną w wyobraźni pisarza fantasmagorią?

Bardzo lubię taką tematykę i od dawna zbieram się do jej przeczytania. Mam nadzieję, że się nie zawiodę.

6. "Zmrok" - Harvard Lompoon


Zabawny, zaskakujący pastisz słynnego "Zmierzchu"! Błyskotliwa, niebywale śmieszna opowieść o pewnej licealistce Belle Goose, szukającej wampira, który by ją ukąsił, dzięki czemu mogłaby przejść na drugą stronę lustra, niczym Alicja. W ponurym miasteczku Switchblade bohaterka poznaje dziwnego Edwarda Mullena, w którym natychmiast się zakochuje. Niestety, nie jest on wampirem... Kapitalny język: osobliwa mieszanka żargonu młodzieżowego, nowomowy reklam telewizyjnych oraz napuszonego stylu.

Jestem naprawdę bardzo ciekawa tej parodii ^^ A że książka jest stosunkowo cienka, to myślę, że będzie fajnym czytadłem na jeden plażowy dzień :)

7. "Piąta Aleja" Candance Bushnell


Poranna kawa na tarasie z widokiem na Manhattan. 
Po lewej zaspany Brad Pitt, po prawej Jessica Lange z gazetą w ręku.
Ile dałabyś za mieszkanie na Piątej Alei?

Nowy Jork jest miastem kobiet, które zrobią wszystko, by zamieszkać w apartamencie przy Piątej Alei. To nie tylko mieszkanie - to prestiż, pieniądze, uznanie i sława. Winda do nieba. Niektóre z nich dostały swoją szansę, jak choćby młodziutka Lola, która marzy, by stać się drugą Carrie Bradshaw. Nawet słynna aktorka Schiffer Diamond zostawia za sobą męża i Los Angeles i wraca na Piątą Aleję, gdzie wciąż mieszka jej pierwsza wielka miłość. 
Kilka kobiet o przeróżnych osobowościach, poglądach i oczekiwaniach wobec świata zamieszkuje pod jednym dachem. Nie ma w tym nic niepokojącego, przynajmniej do chwili, kiedy zaczną ze sobą walczyć. A kto przy zdrowych zmysłach chciałby stanąć na drodze gotowej na wszystko kobiety?

W Piątej Alei Candace Bushnell, znana z Seksu w wielkim mieście, powraca jako ironiczna, momentami nawet zjadliwa obserwatorka światka Manhattanu pełnego aktorów, finansistów, bogaczy i ludzi, którzy są znani z tego, że są znani. 

Nowojorczycy, strzeżcie się! 

Piąta Aleja to współczesna komedia obyczajowa i ... przełomowa powieść Bushnell. Jej spostrzeżenia na temat pieniędzy, Internetu, sztuki, ale też seksu, snobizmu i wspinania się po społecznej drabinie wzmacniają pozycję Bushnell jako przenikliwej obserwatorki współczesnego życia.


Czyżby "Plotkara" dla dorosłych? Bardzo chętnie ^^ 

8. "Szeptem" Becca Fitzpatrick


Czasem zdarza się miłość nie z tego świata. Naprawdę nie z tego świata... 
Patch jest tajemniczy i zabójczo przystojny. Nic dziwnego, że szesnastoletnia Nora uległa jego urokowi. Niemal natychmiast w jej życiu zaczęły dziać się rzeczy, których nie da się wytłumaczyć. Chyba że... Chyba że ktoś wie, że znalazł się w samym środku bitwy. Bitwy, którą od wieków toczą Upadli z Nieśmiertelnymi. O Twoje życie. Ale cicho sza... Są tajemnice, o których mówi się tylko szeptem. 


Polecone przez koleżankę jako fajny odmóżdżacz :] Z recenzji wynika, że to kopia "Zmierzchu", ale ja mam ochotę na takie wakacyjne czytadło, więc spróbujemy :)

9. "Stulatek, który wyskoczył przez okno i zniknął" Jonas Jonasson"Ponad milion sprzedanych egzemplarzy w samej Skandynawii!Życiowa podróż szwedzkiego Forresta Gumpa po ostatnich stu latach losów świataWłaśnie minęło dziesięć dekad nadzwyczaj bogatego w wydarzenia życia Allana Karlssona. Problem tylko w tym, że zdrowie nie odmawia posłuszeństwa i wygląda na to, że wielka feta z okazji setnych urodzin będzie musiała się odbyć w domu spokojnej starości. Jednak człowiek, który jadł kolację z przyszłym prezydentem Trumanem, leciał samolotem z premierem Churchilem, pił wódkę ze Stalinem i zaznajomił się z Mao Zedongiem, nie może tak po prostu zdmuchnąć świeczek na torcie. Wymyka się przez okno i rusza w swą ostatnią życiową podróż".

W tym wypadku również skusiły mnie recenzje. Mam nadzieję, że książka faktycznie będzie zabawna i wciągająca :)

To tyle! Jak widać przygotowałam sobie aż 9 książek, mam nadzieję, że uda mi się przeczytać chociaż połowę z nich :] Są to przede wszystkim lekkie czytadła - chyba każdy zrozumie, że nie będę męczyć na plaży "Ulissesa" :P Wszystkie książki po powrocie zrecenzuję na lubimyczytać.pl, a te, które mnie wyjątkowo porwą, może nawet opiszę na blogu :)

Znacie któreś z tych pozycji? Podzielcie się wrażeniami!
Co Wy lubicie czytać w wakacje? 

UWAGA: post został napisany przed moim wyjazdem za granicę. Kiedy zostanie dodany, będę już na miejscu. Na wszelkie pytania odpowiem po powrocie (tj. 07.08) i mam nadzieję, że nie macie mi za złe, że dodaję posty z wyprzedzeniem :) 

22 komentarze :

 1. o, moja ukochana 'Duma' jedzie z Tobą :) miłego wyjazdu! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie bedziesz sie z pewnoscia nudzic ;p buziaki, zapraszam na nowy wpis :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O! Czytałam Zmrok, bardzo dobry pastisz Zmierzchu, ale trzeba się orientować w środowisku NERDów żeby wiedzieć, co niektóre elementy znaczą ;) A Szeptem mam na Kindlu, ale zacznę czytać jak skończę obecną serię książek, bo nie lubię czytać kilku tytułów na raz ;) Miłego wyjazdu!

  OdpowiedzUsuń
 4. "Duma i Uprzedzenie" mam nawet w domu ale jakoś po to nie sięgałam

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak nie jestem zwolenniczką przenośnych urządzeń do czytania, tak nie pomyślałam o wakacjach... Książki są jednak ciężkie jeśli chce się je jeszcze upchnąć do torby i walizki :|

  OdpowiedzUsuń
 6. Muszę wypożyczyć pozycję nr 8 ;).

  OdpowiedzUsuń
 7. Przypadkiem dostałam ''Szeptem'', więc niedługo się zabiorę, aczkolwiek jestem sceptycznie do niej nastawiona.
  Pozycja pierwsza chodzi za mną od dłuższego czasu, ach!

  OdpowiedzUsuń
 8. Bałam się, że to będzie Coelho ;) Świetny wybór!

  OdpowiedzUsuń
 9. udanego urlopu i czytania :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Same ciekawe książki. Miłego czytania

  OdpowiedzUsuń
 11. piata aleja, wyglada bardzo ciekawie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. muszę kupić sobie jakąś książkę na wyjazd! dobrze, że mi przypomniałaś! :D

  OdpowiedzUsuń
 13. Uwielbiam czytać polecam ci "Dame w opałach" nawiązuje do "Duma i uprzedzenie", ja przeczytałam ją jednym tchem

  OdpowiedzUsuń
 14. Duma i uprzedzenie to moja ulubiona książka ( film zresztą też ) i skoro już mowa o Jane Austen to podobała mi się jej inna książka pt. Perswazje. :-)
  Inna książka którą polecam - ulica rajskich dziewic.

  OdpowiedzUsuń
 15. Duma i uprzedzenie...zabieram się do tej książki od roku i ciągle nie mogę! Aż wstyd. :P

  OdpowiedzUsuń
 16. Czytałam "Nowy wspaniały świat" i "Piątą aleję", ale niestety żadna z tych książek nie zdobyła mojego serca.

  OdpowiedzUsuń
 17. Kocham Dumę i Uprzedzenie. O dziwo najpierw widziałam film,a potem zakochałam się w książce. Przeczytałam w 2 wieczory, tak mi się spodobała :)

  Zapraszam do wzięcia udziału w rozdaniowym konkursie na moim blogu :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Własnie zyskałas nowa wierna czytelniczke :):):) Powiedz mi bardzo Cie prosze, jaki masz czytnik e-bookow? bede bardzo wdzeczna :*
  Pozdrawiam :)
  Ps. Uwielbiam 'Dume i uprzedzenie' :):):):)

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie jestem fanką Zmierzchu i książek typu paranormal romance ale Szept w swej prostocie ma coś co porwało mnie do świata Mrocznych upadłych Aniołow ;) Jeżeli przeczytasz a są tego 4 części ( 4 czeka na premiere) to polecam jeszcze ANgelologie i Upadłych ;) świat aniołow naprawde pochłania i jest fantastyczny ;) obie z moją koleżanka jestesmy nim zachwycone ;) a Duma i uprzedzenie rowniez super ;)

  OdpowiedzUsuń
 20. Nie jestem fanką Zmierzchu i książek typu paranormal romance ale Szept w swej prostocie ma coś co porwało mnie do świata Mrocznych upadłych Aniołow ;) Jeżeli przeczytasz a są tego 4 części ( 4 czeka na premiere) to polecam jeszcze ANgelologie i Upadłych ;) świat aniołow naprawde pochłania i jest fantastyczny ;) obie z moją koleżanka jestesmy nim zachwycone ;) a Duma i uprzedzenie rowniez super ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. nie czytałam jeszcze żadnej, zaraz pobuszuję po sieci w poszukiwaniu ebooków :)

  OdpowiedzUsuń

Witaj :)
Będzie mi bardzo miło, jeżeli zostawisz konstruktywny komentarz :)
Komentarze typu "fajny blog, wpadnij do mnie" będą usuwane.
Nie zostawiaj linku do Twojego bloga, jeśli nie jest to konieczne! :)

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...